Вплав через океан

13 грудня 1974 року було здійснено найбільш зухвалу і знамениту втечу з СРСР. Вчений-океанолог Станіслав Курилов стрибнув за борт з пасажирського пароплава в Тихому океані і, подолавши вплав відстань понад сто кілометрів, дістався до філіппінського острова.

За професією – океанограф, по натурі – романтик, за покликанням – громадянин Всесвіту, Слава Курилов був в Радянському Союзі оголошений невиїзним, але змиритися з цим не побажав. Пароплав “Радянський Союз” здійснював круїз по Тихому океану з Владивостока до екватора і тому. У зв’язку з тим, що для радянських туристів 20-ти добовий вояж проходив без єдиного (!) Заходу в іноземні порти, оформлення віз мандрівникам. Для невиїзної Курилова участь в цьому круїзі було єдиним способом вирватися за межі СРСР і спробувати здійснити свій план втечі з цієї країни. У те, що з Радянського Союзу можна втекти, не вірив ніхто, ніхто крім Курилова.

 

Пароплав «Радянський Союз», на якому вирушив у круїз Станістав Курилов.

Пароплав «Радянський Союз», на якому вирушив у круїз Станістав Курилов.

 

Круїзний корабель, на який Станіслав Курилов придбав тур, відплив з Владивостока 8 грудня 1974 року. Він найменше був пристосований для втечі. Внизу борту закруглятися. Це були цистерни системи пасивного заспокоєння качки. Крім того, в цю систему входили підводні металеві крила шириною близько півтора метрів. Так що покинути корабель, стрибнувши з борта в сторону, було неможливо. Стрибати слід тільки в одному місці, позаду, в бурун за лопатями гребного гвинта. Що Слава Курилов і зробив вночі 13 грудня, коли корабель пропливав приблизно в 100 кілометрах на захід від філіппінського острова Сіаргао.

 

Маршрут радянського круїзного лайнера.

Маршрут радянського круїзного лайнера.

 

100 кілометрів він проплив трохи менше ніж за три дні. Завдяки чому вижив? Завдяки своєму здоров’ю? Або вмінню триматися на воді не гірше міфічного Іхтіандра? Або сила волі не дозволила йому злякатися і збитися з шляху, заблукати серед хвиль? Або допомогло правильно вибране спорядження? Здається, що все разом узяте. А ще Славі Курилова здорово щастило. Стародавні греки сказали б, що полюбив його великий Посейдон. І шторм пройшов стороною, яка не накривши самотнього плавця величезними хвилями. І сонце два дні майже не показувалося з-за хмар, так що обгорів Слава зовсім небагато. Пливучи, він тільки ледь зачепив скупчення медуз, дотик до яких викликало параліч. І акули, яких в цих краях маса, обминули Славу. 15 грудня 1974 року за ногами Слави Курилова виявилася тверда земля. Філіппіни в дружніх відносинах з Радянським Союзом не перебували і втікача назад не видали.

 

Острів Сіаргао, що став порятунком для Станіслава Курилова.

Острів Сіаргао, що став порятунком для Станіслава Курилова.

 

Трохи пізніше в СРСР, де Курилов прожив 38 років, з приводу його втечі засідала комісія, яка постановила позбавити його свободи ще на 10 років, “за зраду Батьківщини”. Але Славу Курилова це вже не хвилювало, він почав жити і здійснювати все те, про що мріяв довгі роки – вивчав океан, здійснював подорожі і експедиції, в тому числі на Північний полюс.

 

Станіслав Курилов займається йогою.

Станіслав Курилов займається йогою.

 

З книги Слава Курилов «Один в океані»:
« … Всього один стрибок відділяв мене від цієї  краси і свободи. Але годі було й думати, щоб серед білого дня залишити судно на очах у сотень очей – миттєво буде спущена шлюпка. Ніч – час втікачів! Вночі відбуваються втечі з в’язниць .. . » Серце людини народжене бути вільним – треба тільки мати мужність чути його голос. Станіслав Курилов загинув 29 січня 1998 року у час водолазних робіт на Тивериадском озері в Ізраїлі. Звільняючи разом з напарником від риболовних сітей апаратуру, встановлену на дні, Курилов заплутався в мережах і виробив все повітря. Похований в Єрусалимі на маловідомому кладовищі німецької громади темплерів.

Вам також має сподобатись...